sobota 5. října 2013

Jarčin třetí lajk: Rytmus

Ne, fakt tu neskáču a nemrckuju na písničku „Jsem holka s čertem v těle,“ to by se hodilo spíš na jarkorodičku. Vzhledem k tomu, že minule smutně podotkla: „No hele, oheň uvnitř je stejnej jako v sedumnácti, ale když ti TY povislý tváře plápolaj ve větru a máš problém se ohnout a zavázat si tkaničky, poněvadž TY kyčle bolej jak kráva, jakejpak rokenrol?!“ to s jejím ultramegarychlým vrtěním boků na jakoukoli Elvisovu píseň (včetně Love me tender) nebude tak vážný.

No nic.

Když píšu Rytmus, myslím tím Patrika Vrbovského. Ten chlap mě strašně baví. Baví mě jeho rapování, baví mě jeho dissy a battly a to, jak sere ostatní.

Myslím si, že Rytmus je mazaný jako liška, to, co dělá, dělá ale sakra dobře…a že se tím neskutečně baví. Nemluvě o tom, že nájezdy hejterů umí odrážet neskutečně ostře a formou, která zase neskutečně baví mě.

Můžete si o něm myslet, co chcete, že trapně pózuje, vytahuje se, je neurvalý, buran, cikán, fanfarón, narcis a jánevímcoještě, může vás rozčilovat, můžete na jeho adresu napsat tisíce ironických poznámek, intelektuálně pohrdavých přípodotků nebo více či méně hloupých hejtů, ale nic tím nezměníte (pokud si nevysloužíte nějakej ostrej diss přímo od Krále)..

Způsob jeho komunikace, ta sebejistota projevu, ostrý hlášky bez kompromisů, používaný jazyk, kde vedle sebe spontánně sází slovenštinu s angličtinou a romštinou, někdy naléhavě, jindy s královským nadhledem, nebo velmi přísně…a vedle toho nepopiratelně dobré klipy, ať už přísné dissy anebo vyznání, poselství, srandičky…jo, to beru.

Stejně jako zlatý řetězy, vytuněný bentley v čele luxusního autoparku, ukazování bankovek a další projevy okázalosti, doprovázený poselstvím „Když můžu já, vy taky, tak čumte a místo závidění zvedněte zadky a něco pro to udělejte…“

To všechno patří k subkultuře hiphopu stejně, jako černý triko a headbanging s vlajícími vlasy k rocku.

A co se našeho hiphopu týče, tady vládne Rytmus. Jednak umí sestakra dobře rapovat, jednak se umí setsakra dobře prodat. A zároveň umí velmi dobře prodat všechno kolem – od alb přes merch..a lidi to evidentně baví šířit, podporovat….a kupovat.

Je úplně jedno, kým Patrik Vrbovský opravdu je, co se mu honí hlavou a co na svět hraje, co je pozlátko a co je holá pravda.

Protože Rytmus JE pán.


Tak si jdu pustit svůj oblíbený klip a přeju mu, ať se daří!

6 komentářů:

 1. Tentokráte se neshodneme, ač mám hiphop rád a vím dobře, že namachrované kecy a provokace k němu bytostně patří, Rytmuse nežeru. Chápu přesně, jak to myslíš, ale já zrovna tohodle maníka ocenit nedokážu, asi nejsem dostatečně nad věcí :o)

  OdpovědětVymazat
 2. V pohodě, nemusíme se ve všem shodnout... :)

  OdpovědětVymazat
 3. Já neocením nejen Rytmuse, ale komplet celou hiphopovou kulturu až do desátého kolene, neb je mi bytostně odporná (a Rytmus je mi tedy bytostně odporný primárně kvůli té kultuře, ne jako osobnost).

  OdpovědětVymazat
 4. Já to chápu, milý Scalexi...a protože každému, co jeho jest, jsem ráda, že tu máme tolik muziky, aby si každej vybral to, co mu ladí...a co ocení..

  OdpovědětVymazat
 5. Jsem rád, že máme demokracii...že si každej může "zarapovat" co chce, a že si každej může vyhrabat svou noru a do ní si narvat Bentleyho, kupu řetězů a padesát tisíc párů bot... Rytmuse nemám v oblibě a chybí mi na něm asi trocha pokory a sebekritičnosti...ale je jasné, že tohle se v hip hopu určitě "nenosí"!!! :) To by byl tak leda za blbce!!! :D
  Jinak děkuji za pěkné počtení...!

  OdpovědětVymazat
 6. No právě... :) A děkuju mockrát za hezká slova, budu se snažit blogovat pěkně.... pro pěkné počtení!

  OdpovědětVymazat